رمز دوم تحول مدیریت نگهداری و تعمیرات ماشین آلات: فرهنگ پیش اقدام

فرهنگ پیش اقدام ، مجموعه ای از راهکارهای نرم، برای مشکلات سخت مدیریت مدیریت نگهداری و تعمیرات ماشین آلات

10 رمز برای تحول در مدیریت ماشین‌آلات سنگین

رمز دوم – فرهنگ پیش اقدام ، 

مجموعه ای از راهکارهای نرم، برای مشکلات سخت مدیریت ماشین آلات سنگین

اگر مدیر ماشین آلات هستید یا مسئولیت فنی ارشدی دریک سازمان دارید احتمالاً این تجربه برایتان در دسترس باشد که برنامه ریزی های خوبی برای مدیریت  نگهداری و تعمیرات انجام داده اید، برنامه هایی که به خوبی از نظر فنی سنجیده شده اند و اگر اجرا شوند واقعاً به افزایش دسترس پذیری و قابلیت اطمینان ناوگان ماشین آلات دیزل راهسازی، معدنی و عمرانی منجر می شوند، اما در عمل و در اجرای آن برنامه ها با مقاومت شدیدی از طرف کارکنان در لایه های مختلف مواجه شده اید و احتمالاً به نقطه ای رسیده اید که عطای اجرای کامل برنامه را به لقای آن بخشیده اید. اگر چنین تجربه ای دارید یا در موقعیت تصمیم گیری در خصوص ماشین آلات قرار دارید، مطالعه این مقاله به شما کمک خواهد کرد که نیمه پنهان مشکلات پیش رویتان را بهتر ببینید.

در مقاله پیشین از این مجموعه مقالات که با هدف کمک به مدیران ماشین آلات و صاحبان کسب و کارهای ماشین آلاتی برای بهبود بهره وری و افزایش ارزش آفرینی اقتصادی از این دارایی‌های ارزشمند تدوین شده است، به موضوع استراتژی پرداختیم. اگر فرصت مطالعه قسمت اول را نداشته اید، پیشنهاد می کنیم در اینجا مطالعه کنید. در این قسمت که به رمز دوم اختصاص دارد، قصد داریم در مورد دومین بال برای تحول مدیریت ماشین آلات، یعنی فرهنگ پیش اقدام در مدیریت نگهداری و تعمیرات ماشین آلات سنگین بپردازیم.

فرهنگ مدیریت نگهداری و تعمیرات ماشین آلات سنگین اصلاً یعنی چه؟

در تعریف کلمه فرهنگ سازمانی ممکن است نتوانیم تمام بار معنایی را در یک جمله منتقل کنیم، اما می توانیم به سادگی بگوییم بخش های ملموس فرهنگی همان اشکال و روش های مرسومی است که پرسنل هر سازمانی معمولاً کارهایشان را انجام می دهند، با یکدیگر رفتار می کنند و ... . بخشی از این تصمیمات و اقدامات توسط یک موجود نامرئی که همه افراد و کارکنان را در خود جا می دهد و همانطور که بر رفتار آنها تاثیر می گذارد از آنها تاثیر هم می پذیرد، کنترل می شود. 

مثلاً ممکن است که تلاش بسیاری کرده باشید برای اینکه اپراتور در زمانی که با نشانه خرابی مواجه می شود، به سرعت آن را به تیم فنی اطلاع بدهد، همچنین ممکن است ابزارهای کنترلی تنبیهی یا تشویقی برای این امر به کار گرفته باشید، اما به طور مرموزی می بینید که اپراتورها راه های جدیدی برای فرار از تنبیه یا حتی گرفتن تشویق پیدا می کنند، بدون اینکه واقعاً به خواسته شما عمل کنند. در سایت که گشت می زنید میبینید که علی رغم تلاش های انجام شده اشتباهات سهوی یا حتی عمدی بر خلاف اراده شما رقم می خورد.
معنی فرهنگ مدیریت نگهداری و تعمیرات ماشین آلات سنگین

فرهنگ کاربری و نگهداشت مجموعه ای از ارزش ها، نگرش ها و روش های تصمیم گیری و اقدام است که پرسنل ماشین آلات ( مرتبط با مدیریت نگهداری و تعمیرات ماشین آلات)، در واقع از طرف سازمان درک کرده اند و بر اساس آن اقدام می کنند. ممکن است به روش های مختلف از جمله آموزش، تنبیه، تشویق، نظارت دقیق تلاش شود که خرابی ها را قبل از اینکه به مرحله خواب دستگاه برسند شناسایی کنید، اما ادراک قلبی کارکنان این باشد که "سلامت ماشین آلات چندان اهمیتی ندارد، آنچه مهم است همین است که آنها سر موقع بیایند و بروند و آنچه دستور می گیرند انجام دهند، بقیه اش به شما مربوط است و آنها مسئولیتی ندارند."

ویروسی به نام نگهداری و تعمیرات واکنشی، در پیکر مدیریت ماشین آلات سنگین!

این نشانه ها به ما اطلاع می دهند که در سازمان و کارگاه یک فرهنگ بیمار جاری است. چیزی مانند ویروس در فرهنگ کاری تیم شما وجود دارد که هرچه منابع وارد آن می کنید، در واقع به رشد آن ویروس منجر می شود و اجازه نمی دهد که از به اهدافتان برای مدیریت ماشین آلات برسید. برای از میان بردن این ویروس نیاز به اقداماتی دارید که جنبه نرم دارند و اگر چه تشویق و تنبیه گاهی ضروری به نظر می رسد اما برای رفع این بیماری و تحول و بهبود مدیریت ماشین آلات کافی نیستند.

ویروسی به نام نگهداری و تعمیرات واکنشی

بهترین تجربیات مدیریت نگهداری  و تعمیرات ماشین آلات نشان می دهند که یک فرهنگ پیش اقدام در برابر فرهنگ واکنشی (که در کشور ما هنوز هم متداول ترین فرهنگ نگهداری و تعمیرات است) مزایای بسیاری دارد. منظورمان از فرهنگ پیش افدام، فرهنگی است که به پیشگیری از خرابی ارج می نهد، آن را تشویق می کند و همه شرایط را برای کسانی که می خواهند در این ماموریت همگانی مشارکت کنند فراهم می آورد. کارگاه یا سازمانی که این نوع از فرهنگ نگهداری و تعمیرات در آن جاری باشد، افرادی مسئول را پرورش می دهد که هشیارانه به دنبال نشانه های خرابی می گردند و به محض مشاهده، از روش هایی که قبلاً برای اطلاع رسانی تعبیه شده، موضوع را گزارش می دهند.

فرهنگ پیش اقدام نگهداری و تعمیرات، چه موهبتی ایجاد می کند؟

فرهنگ پیش اقدام در مدیریت نگهداری و تعمیرات ماشین آلات، یک شبه ایجاد نمی شود و البته نیاز به درک درست از ملاحظات بومی جغرافیایی، فرهنگی و اقتصادی محلی دارد که پروژه در آن فعال است. باید توجه داشته باشید که فرهنگ عموماً از نگرش، رفتار و کردار مدیران به سمت لایه های پایین تر که تکنسین های نگهداری و تعمیرات و اپراتورها باشند جاری می شود، اگر احساس می کنید سازمانتان دچار ویروس فرهنگ واکنشی است، خبر خوب این است که می توانید برای درمان و بهبود آن و استفاده از مواهب فرهنگ پیش اقدام بهره ببرید، خبر احتمالاً ناخوشایند هم این است که برای حرکت در این مسیر باید ابتدا از خودتان و مدیران ارشد آغاز کنید.

فرهنگ پیش اقدام تقاضا می کند که در زمان خرید ماشین آلات جدید یا پس از بازسازی ناوگان، به دقت دستورکارهای برنامه ریزی شده را بررسی کرده و با توجه به شرایط کاربری دستگاه اصلاح کنید. همچنین لازم است که موجودی انبار را به گونه ای تنظیم و کنترل کنید که بتواند از نیازهای اجرایی نگهداری و تعمیرات پشتیبانی کند. همچنین لازم است که یک روش اجرایی موثر برای شناسایی، برنامه ریزی، اجرا و گزارش دهی هر درخواست کار داشته باشید. برای اجرای این روش اجرایی و فرآیند مدیریت کار، احتمالاً به یک سیستم یا نرم افزار مناسب خواهید داشت.

فرهنگ پیش اقدام، در زمانی که مجبور به واکنش هستید!

فراموش نکنید که هر چه قدر هم برای جلوگیری از خرابی ها تلاش کنید، حتی در بهترین حالات، در حدود 10درصد از کارهایی که به عنوان تیم نگهداری و تعمیرات ماشین آلات انجام می دهید از نوع اضطراری خواهند بود. اما فرهنگ پیش اقدام در این موارد نیز کوتاه نمی آید و به دنبال یادگیری روش ها و اقداماتی می رود که تضمین کند اگر خرابی اضطراری عواقب جدی مالی و یا خدای ناکرده جانی داشته، شانس وقوع مجدد آن را تا حد امکان پایین می آورید.

محدودیت های پیش روی مدیریت ماشین آلات سنگین، فراتر از فرهنگ!

همچنین توجه کنید که بدون دسترسی به تیم فنی مجهز به دانش و تخصص مورد نیاز متناسب با تکنولوژی ناوگان ماشین آلاتتان، زیرساخت های مناسب رفاهی و اقامتی، احترام به کرامت کارکنان و سایر الزامات، بعید است که بتوانید ایده یک تغییر فرهنگی را صرفاً با ایجاد فشار و کنترل به خورد کارکنان بدهید. توجه به این ابعاد در بسیاری از موارد از جمله همان تغییراتی است که ابتدا باید در سطح مدیران ارشد برخی شرکت ها و سازمان به وقوع بپیوندد.
محدودیت های پیش روی مدیریت ماشین آلات سنگین

سرمایه گذاری در تحول فرهنگی نگهداری و تعمیرات ماشین آلات سنگین، نیاز به صبر و شکیبایی دارد و ممکن است به نظر برسد تلاش هایتان بی فایده هستند. اما تجربیات برتر نشان داده اند که بازگشت سرمایه این تلاش ها ممکن است به چندصد درصد برسد. اگر برای رهبری در سطح صنعت یا صنفتان احساس توانمندی می کنید، کافی است تصمیمتان را بگیرید و با کمک گرفتن از خبرگان این موضوع راهی سفری شوید که مطمئناً می تواند تحولات چشم گیر در عملکرد مالی و غیرمالی سازمانتان رقم بزند.

سرمایه گذاری در تحول فرهنگی نگهداری و تعمیرات ماشین آلات سنگین

واحد مشاوره شرکت ماشین یار، با تجربیات ارزنده در خصوص بهبود و تحول مدیریت ماشین آلات سنگین در صنایع معدنی، راهسازی و عمرانی و به کمک همراهی مشاوران خبره و نام آشنا، برای همراهی شما در این مسیر آماده است. همیشه برای یک گپ و گفت صمیمی با شما فرصت داریم. از اطریق فرم تماس با ما و یا از طریق شماره های تماس که در بالای همین صفحه ارائه شده است می توانید با ما ارتباط بگیرید.