نقش بزرگ هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز

چگونه از هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌شود؟

از دوربین‌های قابل نصب روی کلاه تا چاپگرهای رباتیک، شرکت‌های فناوری به صورت فزاینده‌ای نرم‌افزارهای مجهز به هوش مصنوعی را به عنوان راه‌حل‌های سریع برای پیمانکاران معرفی می‌کنند. در این مقاله به بررسی برخی از اپلیکیشن‌هایی می‌پردازیم که قول داده‌اند ساخت و ساز را سریع‌تر، ارزان‌تر و ایمن‌تر کنند.

به نظر مشاهده‌کننده‌های عادی، کمتر چیزی وجود دارد که نشان دهد یک مجموعه آپارتمان در شرق برلین، با استفاده از فناوری ساخت و ساز مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) ساخته شده است.

مجتمع آپارتمان E-شکلی با 330 واحد مسکونی، که توسط شرکت آلمانی MBN در مارس 2022 تکمیل شد، یکی از اولین ساختمان‌های اروپایی است که با استفاده از تصاویر 360 درجه از دوربین‌های ویدئویی نصب شده بر روی کلاه‌های کارگران ساختمانی و به کمک هوش مصنوعی (AI) ساخته شده است.

این تکنولوژی، که توسط شرکت نرم‌افزاری Buildots توسعه یافته است، به مدیران پروژه امکان می‌دهد تا تصاویر دوربین‌های سر کلاهی را با مدل BIM محل کار مقایسه کرده و سپس هر اختلافی را اعلام کند.

استفاده از هوش مصنوعی در صنعت ساخت و ساز

فناوری Buildots

بر اساس این اطلاعات، آویو لیبوویچی، مدیر و موسس Buildots، می‌گوید که مدیران پروژه می‌توانند پیشرفت را به دقت پیگیری کنند و با سایر برنامه‌های پروژه مقایسه کنند و همچنین تنظیمات زمان‌بندی را بر اساس نیاز خود تغییر دهند.

همچنین آویو لیبوویچی می‌گوید: "دوربین‌ها بر روی کلاه های اعضای تیم در محل کار نصب می‌شوند. در حین حرکت آنها، ویدیو به صورت خودکار ضبط میشود و تکنولوژی ما ویدیو دریافتی را با مدل مجازی ترکیب می کند تا درک کند که وضعیت هر عنصر از ساخت و ساز در حال حاضر چگونه است و چه راهکار هایی برای بهبود آن وجود دارد."

برای مثال: "آن دیوار بهتر است رنگ آمیزی شود، آن پریز بهتر است در جایی دیگر نصب شود - این نمونه اطلاعاتی است که این فناوری ذخیره می‌کند."

براساس اظهارات Buildots، تیم MBN با استفاده از هوش مصنوعی برای مقایسه اطلاعات دریافتی از ویدیو ها با مدل مجازی پروژه توانست 38 خطایی که ممکن بود در پروژه رخ دهند را شناسایی کند، که این امر موجب صرفه جویی در زمان و هزینه شد.

Buildots تنها یک نمونه کوچک از مجموعه فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی و ابر است که توسط پیمانکار ها استفاده میشود. در حال هوش مصنوعی و تکنولوژی (Google Assistant) ، (Siri) ، (Alexa) در خدمات مالی، تجارت الکترونیک و بهداشت جایگاه ویژه ای دارد و در صنعت ساخت و ساز نیز به تدریج در حال ورود است.

پل ویلسون، مدیر دیجیتال شرکت Aecom، می‌گوید: "هوش مصنوعی (AI) ، هنگامی کار می‌کند که سیستم‌ها مقادیر زیادی از داده را دریافت کرده، آن‌ها را برای ارتباطات و الگوها تجزیه و تحلیل می‌کند و از این الگوها برای پیش‌بینی وضعیت‌های پیش رو استفاده می‌کند که تاثیر مثبتی بر روی نحوه برنامه‌ریزی، اجرا و مدیریت پروژه‌های زیرساختی دارد.

ویلسون اظهار می‌کند: "ما هنوز هم در صنعت ساخت و ساز فرآیندهای زیادی داریم که به صورت دستی انجام میشوند. مشتریان ما متوجه این موضوع شده‌‌اند که با استفاده از فناوری‌های جدید مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و علوم داده، می‌توانند به تدریج این فرآیندهای دستی را خودکار کنند تا جریان کارها را بهینه کرده و از نیروی کار خود برای وظایف دیگری که ارزش زمان گذاری بیشتری دارند استفاده کنند. این فناوری ها هنوز در صنعت ساخت و ساز تازگی دارند، اما به وضوح مشاهده می‌کنیم که درحال جاگیری هستند."

استفاده از هوش مصنوعی برای مدیریت در زمان و بودجه پروژه

براد بارت، رئیس شرکت تخصصی نرم‌افزار ساخت و ساز  InEight می‌گوید: "مسائل مربوط به افزایش بودجه و تأخیر در زمان تحویل بسیار شایع هستند." 

طبق یک نظرسنجی از 300 مجموعه حرفه ای ساخت و ساز جهانی که در ژوئن توسط شرکت وی منتشر شد، تنها 50٪ از پاسخ‌دهندگان اعلام کردند که  پروژه‌های مرتبط با ساخت و ساز را در سال 2023 به موقع انجام دادند، در حالی که 49٪ اعلام کردند که پروژه‌ها را به موقع و بر اساس بودجه تعیین شده به پایان رساندند.

در ایالات متحده و کانادا، وضعیت حتی بدتر بوده و تنها 42٪ از پاسخ‌دهندگان اعلام کردند که پروژه‌ها را به موقع انجام داده‌اند و تنها 38٪ بودجه‌های تعیین شده را رعایت کرده‌اند.

وی می‌گوید که داده‌ها می‌توانند به برنامه‌ریزان کمک کنند تا پیش‌بینی‌های بهتری در مورد مدت زمان تحویل پروژه‌های ساخت و ساز و محاسبه بودجه لازم را داشته باشند.

شرکت نرم‌افزاری Bluebeam ، که اکنون به امپراتوری نرم‌افزاری گروه Nemetschek آلمان تعلق دارد، نرم‌افزار جریان کار دیجیتال را برای صنایع معماری، مهندسی و ساخت و ساز ارائه می‌دهد.

مت ویلیس، معاون ارشد استراتژی در بخش ساخت و ساز این شرکت، می‌گوید که یکی از چیزهایی که هوش مصنوعی می‌تواند انجام دهد، بررسی اسناد برنامه زمانی پیچیده‌ای است که توسط مدیران پروژه استفاده می‌شود، تجزیه و تحلیل وظایف بزرگ و کوچک متشابه و انتخاب بهترین ترتیب برای تکمیل این وظایف از دیگر توانایی های هوش مصنوعی است.

چگونه هوش مصنوعی (AI) می‌تواند ارتباط تیم‌ها را آسان‌تر کند؟ 

نرم‌افزارهای مجهز به هوش مصنوعی برای حل مشکلات ارتباطی بین تیم‌ها نیز استفاده می‌شود.

یکی از معروف‌ترین این شرکت‌ها، شرکت نرم‌افزاری Nvidia است که یک پلتفرم به نام Omniverse ایجاد کرده است. این پلتفرم برای ساخت دنیاهای مجازی و دیجیتال طراحی شده است. Nvidia با شرکت فناوری ساخت و ساز بزرگ Bentley Systems همکاری کرده و نرم‌افزاری با هوش مصنوعی تولید می‌کند که به تولید تصاویر سه بعدی کمک می‌کند. اینهوش مصنوعی تصاویر مدل‌های مجازی ریخت‌شناسی مهندسی و نورپردازی واقع‌گرایانه را با دقت میلی‌متری ایجاد می‌کند که می‌توانند بر روی چندین دستگاه، از جمله کلاه‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، مشاهده شوند.

این تکنولوژی در حال حاضر توسط شرکت مشاوره و مهندسی Brigantium در پروژه ITER در جنوب فرانسه استفاده می‌شود. در این پروژه تیم‌هایی از کشورهای مختلف جهان در حال همکاری برای ساخت بزرگ‌ترین توکامک جهان هستند.

برنامه‌های بیشتر هوش مصنوعی برای صنعت ساخت و ساز

درحال حاضر ما در صنعت شاهد رشد توسعه‌دهندگان هستیم، افرادی که برنامه‌ها را به راحتی می‌سازند.

برای ساخت یک برنامه در گذشته، شما باید دانش اسکریپت‌نویسی، جاوا و کدهای پیچیده IT را می‌داشتید، اما اکنون بسیاری از عناصر از پیش برنامه‌ریزی شده‌اند و شما می‌توانید یک برنامه ایجاد کنید که فرآیندها را برای شما خودکار کند. این موضوع در بخش بانکداری مدت‌هاست وجود دارد و اکنون هم شاهد آن هستیم که این موضوع به صنعت هم وارد می‌شود.

--برای مشاهده سایر مقالات، اینجا را کلیک کنید.