تکنسین تعمیرات هیدرولیک

ارزیابی سیستم مدیریت ماشین آلات راهسازی و معدنی

ماشین آلات سنگین راهسازی و معدنی و تجهیزات لیفت صنعتی، بوسیله یک سیستم هیدرولیک پیچیده، کار می کنند. خرابی و عیوب پیش آمده در این سیستم، می تواند کارکرد یک بیل مکانیکی، لودر، بولدوزر و یا یک لیفتراک را متوقف کرده و دارنده دستگاه را دچار ضرر و زیان کند. از این گذشته، بسیاری از افرادی که به عنوان مکانیک و تکنسین فعالیت می کنند، ممکن است بدون تسلط به علم و فن تعمیرات هیدرولیک، منجر به گسترش خرابی و ضرر و زیان بیشتر شوند. اگر می‌خواهید بهترین تصمیمات را برای انتخاب تکنسین تعمیرات هیدرولیک، در زمان بروز خرابی ها بگیرید، با ادامه این مقاله همراه ماشین یار باشید.

ماشین آلات سنگین

 

چه زمانی به یک تکنسین تعمیرات هیدرولیک ماشین آلات سنگین، نیازداریم؟

همانطور که پیشتر گفته شد، سیستم های هیدرولیکی، اصلی ترین بخش از هر ماشین یا دستگاه سنگین راهسازی یا معدنی محسوب می شود. در هر یک از این تجهیزات، یک موتور دیزل قدرت را تولید می کند، سپس یک پمپ هیدرولیکی، با دریافت قدرت موتور دیزل، روغن هیدرولیک را در لوله ها و شیلنگ های دستگاه به حرکت در می آورد. این روغن به وسیله یک یا چند شیر کنترل تقسیم شده و به مدارهای مختلف که هر کدام یک یا چند عملکرد دستگاه را ایجاد می کند، هدایت می کند. ایراداتی مانند کند شدن ادوات دستگاه، صدای غیرعادی از پمپ و یا به هم ریختن عملکرد اجزای کارساز، از جمله مواردی است که نشان از وجود یک عیب هیدرولیکی در ماشین دارد.
با مشاهده این ایرادات، لازم است که از یک متخصص برای چک و بررسی سلامت دستگاه کمک گرفت. واکنش سریع به نشانه های عیب می تواند از گسترش عیب به سایر بخش های دستگاه و بروز خسارات فراوان جلوگیری کند. اما چطور از تخصص تکنسین تعمیرات هیدرولیک اطمینان حاصل کنیم؟ در ادامه 5 معیار اصلی برای انتخاب تکنسین تعمیرات هیدرولیک را بر می شماریم.

چه زمانی به یک تکنسین تعمیرات هیدرولیک ماشین آلات سنگین نیازداریم؟

 

1- سابقه تعمیراتی بر روی مدل و برند دستگاه 

از میان تمام معیارهای انتخاب تکنسین تعمیرات هیدرولیک، یکی از مهم ترین عوامل، این است که شخص مورد نظر، تجربه حد اقل چند ساله، در عیب یابی و تعمیر آن مدل دستگاه یا برند مورد نظر داشته باشد. تکنسین های هیدرولیک ممکن است این تجربیات را در نمایندگی خدمات پس از فروش آن برند، مثلاً کوماتسو، هیوندای، ولو، کاترپیلار، کوبلکو و ... بدست آورده باشد. یا اینکه در یک پروژه راهسازی، عمرانی و یا معدنی، با آن دستگاه سر کار داشته و به عیوب متداول در سیستم هیدرولیک آن و روش های تعمیرات و رفع عیب تسلط دارد.

 

2- گواهینامه آموزشی در زمینه تعمیرات سیستم هیدرولیک

سابقه و فن بدون داشتن علم و شناخت از سیستم هیدرولیک دستگاه نمی تواند ضمانت کافی را برای اینکه تکنسین تعمیرات هیدرولیک می تواند با کمترین زمان و هزینه عیب را شناسایی و برطرف کند، در اختیار شما قرار دهد. در داخل و خارج کشور، دوره های آموزشی ماشین آلات سنگین برگزار می شود و تکنسین های امروزی، همیشه برای بروز نگه داشتن دانش خود، در این دوره های آموزشی شرکت می کنند. واحد آموزش ماشین یار، یکی از معتبر ترین برگزار کنندگان این دوره های آموزشی فنی برای بخش متنوعی از برندها و ماشین آلات راهسازی و معدنی متداول در کشور است و سالیانه تعداد زیادی از فعالان تعمیرات سیستم های هیدرولیک ماشین آلات در این دوره ها شرکت می کنند.
برای اطمینان از تسلط تکنسین تعمیرات هیدرولیک مورد نظرتان می توانید از او بخواهید که اگر مدارک آموزشی برای حضور در این دوره ها دارد در اختیار شما قرار دهد. علاوه بر سیستم هیدرولیک، به دلیل هر جه بیشتر الکترونیکی شدن تجهیزات و ماشین آلات راهسازی و معدنی، بایست با مبانی و مقدمات الکترونیک ماشین آلات آشنا باشد. در غیر اینصورت ممکن است به دلیل عدم آشنایی با شیوه کنترل یک سولنوئید در یک مدار هیدرولیکی، و اینکه از طریق چه مداری فعال یا غیر فعال می شود و عملکردش از طریق مدار الکترونیکی به چه قطعات دیگری در سیستم هیدرولیک وابسته است، مسیر عیب یابی را اشتباه طی کرده و یا اینکه به اشتباه شما را حواله به یک تکنسین برقکار یا الکترونیک کار حواله بدهد.

 

3- در اختیار داشتن تعمیرگاه با آدرس و مشخصات معلوم

بازار خدمات نگهداری و تعمیرات ماشین آلات سنگین راهسازی و معدنی پر شده است از واسطه هایی که با دانش و تخصص محدود در زمینه این تجهیزات، تنها با دست به دست کردن کارها، اقدام به فعالیت های سودجویانه می کنند. البته قطعاً تمام واسطه های بازار را نمی توان به خاطر واسطه گری مقصر دانست، این افراد هم نقش مهمی در چرخش چرخ صنعت دارند، اما برای رفع عیب و تعمیرات ماشین آلات، نیاز به فردی دارید که محل استقرار مشخص داشته باشد تا بدانید که اگر نیاز به انتقال یک بخش از دستگاه مانند پمپ هیدرولیک، شیر کنترل اصلی و ... باشد، قطعات قرار است به کدام کارگاه منتقل شوند. خوب است که قبل از اینکه تکنسین بخواهد تعمیرات را اجرا کند، از کارگاه یا محل استقرار او بازدید کرده باشید و از این جهت اطمینان حاصل کرده باشید.

نگهداری و تعمیرات ماشین آلات سنگین راهسازی و معدنی

 

4- ابزار و تجهیزات تعمیراتی بروز

قطعات و سیستم های هیدرولیک ماشین آلات جدید هر روز پیشرفته تر شده اند و برای عیب یابی و رفع عیب آنها نیاز به برخی تجهیزات تست و عیب یابی از قبیل انواع گیج های فشار، ابزارآلات عمومی کامل، تجهیزات تست برقی و الکترونیکی برای تست برخی سنسورهای فشار، شیرهای برقی یا سولنوئیدها و ... وجود دارد. تکنسین تعمیرات هیدرولیک ماشین آلات راهسازی و عمرانی باید مجهز به این تجهیزات باشد.

ابزار و تجهیزات تعمیرات

 

5- آمادگی ارائه فاکتور و مستندات مالی

با سختگیرانه تر شدن قوانین مالی و مالیاتی در کشور مشکلات و مسائل کسب و کارها در این زمینه هم بیشتر شده است. خرید خدمات نگهداری و تعمیرات و قطعات یدکی ماشین آلات سنگین، نرخ افزایشی دارد و صاحبان ماشین آلات نیاز به اسناد شفاف مالی مانند فاکتور رسمی و ... دارند تا از ضرر و زیان ناشی از هزینه های بدون فاکتور جلوگیری کنند. برای جلوگیری از بروز این ضرر و زیان، باید قبل از انجام کار اطمینان حاصل کنید که تکنسین تعمیرات هیدرولیک می تواند برای خدمات ارائه شده و قطعات یدکی به شما فاکتور رسمی مورد تایید اداره مالیات ارائه کند.

مستندات مالی، قوانین مالی

 

امیدواریم با رعایت این نکات بتوانید از دانش و توان متخصصین تعمیرات هیدرولیک در کشور عزیزمان استفاده کنید، کشوری که به تخصص در این زمینه شناخته شده است. واحد خدمات فنی ماشین یار نیز با سال ها تجربه در این زمینه و همچنین با در اختیار داشتن تیمی از متخصصین شامل تکنسین تعمیرات هیدرولیک ماشین آلات راهسازی و معدنی آماده خدمت رسانی به صاحبان ماشین آلات و شرکت های فعال در این زمینه است.

 

همیشه برای یک گپ دوستانه با شما فرصت داریم!

اگر مایل هستید تا اطلاعات بیشتری در خصوص هر یک خدمات ماشین یار داشته باشید، یا احساس می کنید که کمکی از تیم ماشین یار برای شما بر می آید، کافیست از طریق یکی از راه های ارتباطی که در اینجا در دسترس قرار دارند با ما تماس حاصل فرمایید و یا از طریق فرم های مربوطه درخواست خود را ثبت نمایید.